home poradnik, prawo, z ostatniej chwili, życie w NL Korzystanie z telefonu komórkowego w samochodzie

Korzystanie z telefonu komórkowego w samochodzie

 

To, że podczas jazdy samochodem nie można używać telefonu, by dzwonić lub korzystać z aplikacji, wiemy wszyscy. Ale co w sytuacji, kiedy telefon znajduje się w uchwycie przymocowanym do deski rozdzielczej?

Orzeczenie Trybunału w Leeuwarden nie pozostawia w tej sprawie żadnych wątpliwości: dotykanie telefonu komórkowego, znajdującego się w uchwycie, zgodnie z obowiązującym prawem nie jest karalne. Pozostaje jednak kwestia, czy orzeczenie sądu zostanie uwzględnione w przepisach prawnych.

Podstawą orzeczenia była sprawa kierowcy, który za korzystanie z telefonu umieszczonego w uchwycie z zestawem głośnomówiącym, został ukarany mandatem w wysokości 230 euro. Kierowca nie zgodził się z mandatem i złożył odwołanie do sądu pierwszej instancji. Ten orzekł, że obsługiwanie telefonu przez dotyk równa się obsługiwaniu tego urządzenia trzymanego w ręku, co jest prawnie zabronione. Z wyrokiem nie zgodził się jednak Trybunał.

Wspólnie z Prokuraturą, kierowca złożył odwołanie. Prokuratura chciała bowiem uzyskać jaśniejszy obraz tego, które z czynności wymagających obsługi telefonu komórkowego podlegają karze. Wielu kierowców, używa bowiem aplikacji nawigacyjnych, znajdujących się w telefonie. Ponadto coraz więcej systemów nawigacyjnych, wyposażonych jest w dodatkowe funkcje, co również rodziło pytania Prokuratury.

Co jest zabronione?

Kierowca, który koncentruje się na obsłudze telefonu, nie ma pełnej kontroli nad pojazdem i stanowi zagrożenie dla siebie i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Mimowolnie przyczynia się także do powstawania korków. Dlatego w Przepisach dotyczących ruchu drogowego i znaków drogowych z 1990 roku (RVV, art. 61 a), holenderskie prawo określa niedozwolone zachowanie w tym zakresie.

Ogólnie podczas prowadzenia pojazdu mechanicznego, motoroweru lub pojazdu dla osób niepełnosprawnych, wyposażonego w silnik, zabronione jest trzymanie telefonu komórkowego w ręce.

Trzymając telefon komórkowy w ręce nie tylko nie można dzwonić, ale także pisać, ani czytać wiadomości tekstowych i obsługiwać aplikacji.

Niedozwolone jest także trzymanie telefonu pomiędzy uchem, a ramieniem.

Co jest dozwolone?

Możliwe jest sterowanie telefonem umieszczonym w uchwycie na desce rozdzielczej i skonfigurowanym z zestawem głośnomówiącym, za pośrednictwem pulpitu nawigacyjnego. Warunkiem jest jednak ustawienie wybranej trasy przed rozpoczęciem jazdy samochodem.

Dozwolona jest także obsługa głosowa urządzenia.

Trzymanie telefonu w ręce podczas prowadzenia rozmowy telefonicznej w samochodzie, dozwolone jest wyłącznie wtedy, kiedy samochód nie porusza się (stoi z wyłączonym silnikiem w korku, stoi na światłach albo stoi zaparkowany w wyznaczonym do tego miejscu).

Kary

Za złamanie przepisu zabraniającego obsługi telefonu podczas jazdy trzymając go w ręce, możesz zapłacić mandat. Jak wspomniano wyżej, jego wysokość wynosi 230 euro.

Zachowaj rozwagę

Opisywany werdykt sądu nie daje kierowcom licencji na korzystanie z telefonu umieszczonego w uchwycie na desce rozdzielczej, informuje Prokuratura. Oznacza to, że jeśli kierowca korzystający w taki sposób z telefonu będzie poruszał się po drodze zygzakiem, a tym samym stwarzał zagrożenie w ruchu drogowym, zostanie ukarany mandatem. Ostatecznie, odpowiedzialność w samochodzie, zawsze spoczywa na kierowcy.

Źródło: rijksoverheid.nl, anwb.nl

Foto: Dariusz Sankowski, pixabay.com

 

Podziel się tym artykułem:Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Komentarze